Egedal Fysioterapi & Rygcenter tilbyder holdtræning til alle typer mennesker.

Holdtræning

Egedal Fysioterapi & Rygcenter arrangerer fysioterapeutisk holdtræning, der tager højde for din form, fysik og eventuelle lidelser.

Følgende hold kører i øjeblikket – opdelt efter kategori:

Rygtræning:

Mandag 10.15-11.15:   Rygstabilitet – Katrine
Mandag 13.45-14.45:   GLA:D  Ryg  – Katrine
Mandag 16.00-17.00:   Ryg-nakke-skuldre – Anita
Mandag 16.00-17.00:   SUND Ryg – Katrine   (Starter senere på året)
Tirsdag  17.00-18.00:   Hård (ryg)træning – James
Onsdag  07.00-08.00:   Morgenrygtræning – James
Onsdag  08.30-10.00:   Yoga – Anita
Onsdag  11.15-12.15:   Hofte- og Ryghold – Christoffer
Torsdag 13.45-14.45:   GLA:D  Ryg  – Katrine
Torsdag 10.15-11.15:   Hensyntagende gymnastik – Anita Jarrett
Torsdag 16.00-17.00:   Rygstabilitet – Katrine
Fredag   12.45-13.45:   Ryg- og hoftetræning – Christoffer

Knætræning:

Mandag 17.00-18.00:   Knæhold – Christoffer
Torsdag 16.00-17.00:   Knæhold – Christoffer
Mandag 08.00-09.00:   GLA:D-hold – Jeppe
Onsdag 12.45-13.45:    GLA:D-hold  – Jeppe
Torsdag 08.00-09.00:   GLA:D-hold  – Jeppe
Fredag   08.00-09.00:   GLA:D-hold – Jeppe

Slidgigt:

Mandag 08.00-09.00:    GLA:D-hold  – Jeppe
Onsdag 12.45-13.45:     GLA:D-hold  – Jeppe
Torsdag 08.00-09.00:    GLA:D-hold  – Jeppe
Fredag   08.00-09.00:    GLA:D-hold  – Jeppe
Mandag 13.15-13.55:    Bassinhold 1 – Xenia (Ølstykke Svømmehal)
Mandag 13.55-14.35:    Bassinhold 2 – Xenia (Ølstykke Svømmehal)
Mandag 14.35-15.15:    Bassinhold 3 – Xenia (Ølstykke Svømmehal)

Leddegigt:

Torsdag 13.45-14.45:   Træning for leddegigt-ramte  – Anita

Genoptræningshold:

Mandag 10.15-11.15:    Genoptræning & vedligehold – Camilla
Mandag 11.15-12.15:    Genoptræning & vedligehold – James
Mandag 12.45-13.45:    Almen genoptræning – Christoffer
Tirsdag 09.00-10.00:     Almen genoptræning og vedligehold – Kim
Torsdag 09.00-10.00:    Almen genoptræning og vedligehold – Kim
Tirsdag  10.15-11.15:    Genoptræning & vedligehold – Tine
Tirsdag  12.45-13.45:    Genoptræning & vedligehold – Tine
Tirsdag  15.00-16.00:    Almen genoptræning og vedligehold – Kim
Torsdag 15.00-16.00:    Almen genoptræning og vedligehold – Kim
Torsdag 12.45-13.45:    Genoptræning & vedligehold – Camilla
Torsdag 10.15-11.15:    Genoptræning & vedligehold – Jeppe
Torsdag 11.15-12.15:    Almen genoptræning – Christoffer
Fredag   11.15-12.15:    Genoptræning & vedligehold – Camilla
Fredag   11.15-12.15:    Almen genoptræning – Katrine

Styrke og kredsløb:

Tirsdag  12.45-13.45:    Styrke og & kredsløb – James

Balancetræning:

Tirsdag 11.15-12.15:     Balancehold – Katrine
Onsdag 08.30-10.00:     Yoga – Anita
Onsdag 09.00-10.00:     Styrke- og balancetræning – Camilla
Onsdag 10.15-11.15:     Styrke- og balancetræning – Christoffer
Fredag  10.15-11.15:     Træning af styrke, balance og kondition – Camilla

Graviditet og efterfødselsgymnastik:

Fredag  10.15-11.15:      Efterfødselstræning – Tine

Pilates:

Mandag 09.00-10.00:    Fysiopilates – Camilla
Onsdag  17.00-18.00:    Fysiopilates – Camilla
Fredag   09.00-10.00:    Fysio Flow – Camilla

Neurologisk træning:

Mandag 09.00-10.00:    Sclerosehold – Anita
Mandag 11.15-12.15:    Parkinsonhold – Camilla
Onsdag  13.45-14.45:    Neurologihold – Anita
Torsdag 11.15-12.15:    Parkinsonhold – Camilla

Træning i varmtvandsbassin:

Mandag 13.15-13.55:    Bassinhold 1 – Xenia (Ølstykke Svømmehal)
Mandag 13.55-14.35:    Bassinhold 2 – Xenia (Ølstykke Svømmehal)
Mandag 14.35-15.15:    Bassinhold 3 – Xenia (Ølstykke Svømmehal)

Slankehold:

Tirsdag  15.00-16.00:    Slankehold 16  –  Xenia     (Starter 16. september)
Torsdag  15.00-16.00:    Slankehold 16  –  Xenia
Mandag 15.00-16.00:    Slankehold – videregående – Marc
Fredag   15.00-16.00:    Slankehold – videregående – Xenia
Tirsdag  17.00-18.00:    Slankehold – videregående – Xenia
Torsdag 17.00-18.00:    Slankehold – videregående – Xenia

Golf Fitness:

Tirsdag  13.45-14.45:    Golf Fitness Xenia
Tirsdag  16.00-17.00:    Golf Fitness Xenia
Mandag 19.00-20.00:    Golf Fitness Marc
Onsdag 19.00-20.00:     Golf Fitness Marc

Andre hold:

Mandag 18.00-19.00:    Puls- og Styrketræning – Marc
Mandag 13.45-14.45:    Knoglestærk – Camilla
Fredag   13.45-14.45:    Knoglestærk – Xenia
Onsdag  18.00-19.00:    Puls- og Styrketræning – Marc
Mandag 17.00-18.30:    Yoga – Anita
Onsdag  08.30-10.00:    Yoga – Anita
Torsdag 09.00-10.00:     Knoglestærk – Camilla
Torsdag 10.15-11.15:    Hensyntagende gymnastik – Anita Jarrett
Tirsdag  18.00-19.00:    Fitness for voksne kvinder – Xenia
Torsdag 18.00-19.00:    Fitness for voksne kvinder – Xenia

Opdelt efter ugedage:

Mandag
08.00-09.00:     GLA:D-hold – Jeppe
09.00-10.00:     Fysiopilates – Camilla
09.00-10.00:     Sclerosehold – Anita
10.15-11.15:     Rygstabilitet – Katrine
10.15-11.15:     Genoptrænings- & vedligeholdelsestræning – Camilla
11.15-12.15:     Genoptrænings- & vedligeholdelsestræning – James
11.15-12.15:     Parkinsonhold – Camilla
12.45-13.45:     Almen genoptræning – Christoffer
13.45-14.45:     GLA:D  Ryg  – Katrine
13.45-14.45:     Knoglestærk – Camilla
15.00-16.00:     Slankehold – videregående – Marc
16.00-17.00:     Ryg-nakke-skuldre – Anita
16.00-17.00:     SUND Ryg – Katrine   (Starter senere på året)
17.00-18.00:     Knæhold – Christoffer
17.00-18.30:     Yoga – Anita
18.00-19.00:     Puls- og Styrketræning – Marc
19.00-20.00:     Golf Fitness Marc
13.15-13.55:     Bassinhold 1 – Xenia (Ølstykke Svømmehal)
13.55-14.35:     Bassinhold 2 – Xenia (Ølstykke Svømmehal)
14.35-15.15:     Bassinhold 3 – Xenia (Ølstykke Svømmehal)

Tirsdag
09.00-10.00:     Almen genoptræning og vedligehold – Kim
10.15-11.15:     Genoptrænings- & vedligeholdelsestræning – Tine
11.15-12.15:     Balancehold – Katrine
12.45- 13.45:    Styrke og & kredsløb – James
12.45-13.45      Almen styrketræning – Tine
13.45-14.45:     Golf Fitness Xenia
15.00-16.00:     Vedligeholdende træningshold – Kim
15.00-16.00:    Slankehold 16 –  Xenia     (Starter 16. september)
16.00-17.00:     Golf Fitness Xenia
17.00-18.00:     Hård (ryg)træning – James
17.00-18.00:     Slankehold – videregående – Xenia
18.00-19.00:     Fitness for voksne kvinder – Xenia

Onsdag
07.00-08.00:     Morgenrygtræning – James
08.30-10.00:     Yoga – Anita
09.00-10.00:     Styrke- og balancetræning – Camilla
10.15-11.15:     Styrke- og balancehold – Christoffer
11.15-12.15:     Hofte- og Ryghold – Christoffer
12.45-13.45:     GLA:D-hold  – Jeppe
13.45-14.45:     Neurologihold – Anita
17.00-18.00:     Fysiopilates – Camilla
18.00-19.00:     Puls- og Styrketræning – Marc
19.00-20.00:     Golf Fitness Marc

Torsdag
08.00-09.00:     GLA:D-hold  – Jeppe
09.00-10.00:     Almen genoptræning og vedligehold – Kim
09.00-10.00:     Knoglestærk – Camilla
10.15-11.15:     Genoptrænings- & vedligeholdelsestræning – Jeppe
10.15-11.15:     Hensyntagende gymnastik – Anita Jarrett
11.15-12.15:     Almen genoptræning – Christoffer
11.15-12.15:     Parkinsonhold – Camilla
12.45-13.45:     Genoptrænings- & vedligeholdelsestræning – Camilla
13.45-14.45:     Træning for leddegigt-ramte  – Anita
13.45-14.45:     GLA:D  Ryg  – Katrine
15.00-16.00:     Vedligeholdende træningshold – Kim
15.00-16.00:    Slankehold 16 –  Xenia     (Starter 16. september)
16.00-17.00:     Knæhold – Christoffer
16.00-17.00:     Rygstabilitet – Katrine
17.00-18.00:     Slankehold – videregående – Xenia
18.00-19.00:     Fitness for voksne kvinder – Xenia

Fredag
08.00-09.00:     GLA:D-hold – Jeppe
09.00-10.00:     Fysio Flow – Camilla
10.15-11.15:     Efterfødselstræning – Tine
10.15-11.15:     Træning af styrke, balance og kondition – Camilla
11.15-12.15:     Genoptrænings- & vedligeholdelsestræning – Camilla
11.15-12.15:     Almen genoptræning – Katrine
12.45-13.45:     Ryg- og hoftetræning – Christoffer
13.45-14.45:     Knoglestærk – Xenia

Hvorfor Egedal Fysioterapi & Rygcenter?

Vi arrangerer holdtræning for alle typer mennesker:


  • Bliv gladere og få mere energi

  • Hyg dig med din træning

  • Hyg dig med de andre deltagere på holdet
  • Styrk både stærke og svage zoner i kroppen
  • Træn uden at overbelaste svage zoner i din krop
  • Kom i bedre form, sæt skub i din forbrænding og gå ned i vægt

Tilmeld dig ét af vores træningshold online



Brug kontaktformularen til højre og tilmeld dig ét af vores træningshold med det samme.


Fysioterapi-holdtræning

Du er også meget velkommen til at ringe til os, hvis du har spørgsmål til de enkelte træningshold eller andet i forbindelse med træningen.

Ring på telefon 47 17 19 30
 

Tilmeld træningshold


Dit navn? (påkrævet)

Telefonnummer? (påkrævet)

Email? (påkrævet)

Dit CPR (påkrævet - sendes krypteret)

Dit Spørgsmål eller din besked