Egedal Fysioterapi & Rygcenter tilbyder holdtræning til alle typer mennesker.

Holdtræning

Egedal Fysioterapi & Rygcenter arrangerer fysioterapeutisk holdtræning, der tager højde for din form, fysik og eventuelle lidelser.

Følgende hold kører i øjeblikket – opdelt efter kategori:

 

Rygtræning:

Mandag 10.15-11.15:   Rygstabilitet – Katrine
Mandag 16.00-17.00:   Ryg-nakke-skuldre – Anita
Tirsdag  13.15-14.15:   Almen styrketræning – Tine
Tirsdag  17.00-18.00:   Hård rygtræning – James
Onsdag  08.30-10.00:   Yoga – Anita
Onsdag  11.15-12.15:   Styrke- og balancetræning – Christoffer
Onsdag  11.15-12.15:   Hofte- og Ryghold – Christoffer
Torsdag 10.15-11.15:   Hensyntagende gymnastik – Anita Jarrett
Torsdag 16.00-17.00:   Rygstabilitet – Katrine
Fredag   12.45-13.45:   Ryg- og hoftetræning – Christoffer

 

Knætræning:

Mandag 17.00-18.00:   Knæhold – Christoffer
Torsdag 16.00-17.00:   Knæhold – Christoffer
Mandag 08.00-09.00:   GLA:D-hold – Jeppe
Fredag  08.00-09.00:    GLA:D-hold – Jeppe

 

Slidgigt:

Mandag 08.00-09.00:    GLA:D-hold  – Jeppe
Onsdag 12.45-13.45:     GLA:D-hold  – Jeppe
Fredag   08.00-09.00:    GLA:D-hold  – Jeppe
Fredag   09.00-10.00:    Træning for hofteopererede – Jeppe
Mandag 13.15-13.55:    Bassinhold 1 – Camilla (Ølstykke Svømmehal)
Mandag 13.55-14.35:    Bassinhold 2 – Camilla (Ølstykke Svømmehal)
Mandag 14.35-15.15:    Bassinhold 3 – Camilla (Ølstykke Svømmehal)
Onsdag 08.00-08.40:     Bassinhold 4 – Camilla (Frederikssund Hospital)
Onsdag 08.40-09.20:     Bassinhold 5 – Camilla (Frederikssund Hospital)
Onsdag 09.20-10.00:     Bassinhold 6 – Camilla (Frederikssund Hospital)

 

Leddegigt:

Torsdag 13.45-14.45:   Træning for leddegigt-ramte  – Anita

 

Genoptræningshold:

Mandag 10.15-11.15:    Genoptræning & vedligehold – Camilla
Torsdag 12.45-13.45:    Genoptræning & vedligehold – Camilla
Fredag   11.15-12.15:    Genoptræning & vedligehold – Camilla
Mandag 11.15-12.15:    Genoptræning & vedligehold – James
Tirsdag  10.15-11.15:    Genoptræning & vedligehold – Tine
Tirsdag  13.15-14.15:    Genoptræning & vedligehold – Tine
Torsdag 10.15-11.15:    Genoptræning & vedligehold – Jeppe
Fredag   09.00-10.00:    Træning for hofteopererede – Jeppe
Fredag   11.15-12.15:    Almen genoptræning – Katrine

 

Styrke og kredsløb:

Tirsdag  12.45-13.45:    Styrke og & kredsløb – James
Tirsdag  13.45-14.45:    Almen styrketræning – Tine

 

Balancetræning:

Tirsdag 11.15-12.15:     Balancehold – Camilla
Onsdag 10.15-11.15:     Styrke- og balancetræning – Christoffer
Onsdag 08.30-10.00:     Yoga – Anita
Fredag  10.15-11.15:     Træning af styrke, balance og kondition – Camilla

 

Graviditet og efterfødselsgymnastik:

Tirsdag 09.00-10.00:     Efterfødselstræning – Tine

 

Pilates:

Mandag 09.00-10.00:    Fysiopilates – Camilla
Tirsdag 11.00-12.15:     Fysiopilates – Birgitte
Onsdag 11.15-12.15:     Fysiopilates – Camilla
Torsdag 17.15-18.15:    Fysiopilates – Camilla
Fredag  09.00-10.00:     Fysiopilates – Camilla

 

Neurologisk træning:

Mandag 09.00-10.00:    Sclerosehold – Anita
Tirsdag  09.00-10.00:    Parkinsonhold – Kim
Torsdag 09.00-10.00:    Parkinsonhold – Kim
Torsdag 11.15-12.15:    Parkinsonhold – Camilla
Onsdag 13.45-14.45:     Neurologihold – Anita

 

Træning i varmtvandsbassin:

Mandag 13.15-13.55:    Bassinhold 1 – Camilla (Ølstykke Svømmehal)
Mandag 13.55-14.35:    Bassinhold 2 – Camilla (Ølstykke Svømmehal)
Mandag 14.35-15.15:    Bassinhold 3 – Camilla (Ølstykke Svømmehal)
Onsdag 08.00-08.40:     Bassinhold 4 – Camilla (Frederikssund Hospital)
Onsdag 08.40-09.20:     Bassinhold 5 – Camilla (Frederikssund Hospital)
Onsdag 09.20-10.00:     Bassinhold 6 – Camilla (Frederikssund Hospital)

 

Andre hold:

Mandag 12.45-13.45:    Almen genoptræning – Christoffer
Torsdag 11.15-12.15:    Almen genoptræning – Christoffer
Mandag 17.00-18.30:    Yoga – Anita
Onsdag  08.30-10.00:    Yoga – Anita
Tirsdag  15.00-16.00:    Vedligeholdende træningshold – Kim
Torsdag 15.00-16.00:    Vedligeholdende træningshold – Kim
Torsdag 10.15-11.15:    Hensyntagende gymnastik – Anita Jarrett
Tirsdag  17.00-18.00:    Slankehold – Trine
Torsdag 17.00-18.00:    Slankehold – Trine
Tirsdag  18.00-19.00:    Slankehold – Trine
Torsdag 18.00-19.00:    Slankehold – Trine
Tirsdag  19.00-20.00:    Fitness for voksne kvinder – Trine
Torsdag 19.00-20.00:    Fitness for voksne kvinder – Trine
Tirsdag  20.00-21.00:    Slankehold – Trine
Torsdag 20.00-21.00:    Slankehold – Trine
Fredag   09.00-10.00:    Træning for hofteopererede – Jeppe

 

 

Opdelt efter ugedage:

 

Mandag
08.00-09.00:     GLA:D-hold – Jeppe
09.00-10.00:     Fysiopilates – Camilla
09.00-10.00:     Sclerosehold – Anita
10.15-11.15:     Rygstabilitet – Katrine
10.15-11.15:     Genoptrænings- & vedligeholdelsestræning – Camilla
11.15-12.15:     Genoptrænings- & vedligeholdelsestræning – James
12.45-13.45:     Almen genoptræning – Christoffer
16.00-17.00:     Ryg-nakke-skuldre – Anita
17.00-18.00:     Knæhold – Christoffer
17.00-18.30:     Yoga – Anita
13.15-13.55:     Bassinhold 1 – Camilla (Ølstykke Svømmehal)
13.55-14.35:     Bassinhold 2 – Camilla (Ølstykke Svømmehal)
14.35-15.15:     Bassinhold 3 – Camilla (Ølstykke Svømmehal)

 

Tirsdag
09.00-10.00:     Efterfødselstræning – Tine
09.00-10.00:     Parkinsonhold – Kim
10.15-11.15:     Genoptrænings- & vedligeholdelsestræning – Tine
11.00-12.15:     Fysiopilates – Birgitte
11.15-12.15:     Balancehold – Camilla
12.45- 13.45:    Styrke og & kredsløb – James
13.15-14.15      Almen styrketræning – Tine
15.00-16.00:     Vedligeholdende træningshold – Kim
17.00-18.00:     Hård rygtræning – James
17.00-18.00:     Slankehold – Trine
18.00-19.00:     Slankehold – Trine
19.00-20.00:     Fitness for voksne kvinder – Trine
20.00-21.00:     Slankehold – Trine

 

Onsdag
08.00-08.40:     Bassinhold 4 – Camilla (Frederikssund Hospital)
08.40-09.20:     Bassinhold 5 – Camilla (Frederikssund Hospital)
09.20-10.00:     Bassinhold 6 – Camilla (Frederikssund Hospital)
08.30-10.00:     Yoga – Anita
10.15-11.15:     Styrke- og balancehold – Christoffer
11.15-12.15:     Fysiopilates – Camilla
11.15-12.15:     Styrke- og balancetræning – Christoffer
12.45-13.45:     GLA:D-hold  – Jeppe
13.45-14.45:     Neurologihold – Anita

 

Torsdag
09.00-10.00:     Parkinsonhold – Kim
10.15-11.15:     Genoptrænings- & vedligeholdelsestræning – Jeppe
10.15-11.15:     Hensyntagende gymnastik – Anita Jarrett
11.15-12.15:     Almen genoptræning – Christoffer
11.15-12.15:     Parkinsonhold – Camilla
12.45-13.45:     Genoptrænings- & vedligeholdelsestræning – Camilla
13.45-14.45:     Træning for leddegigt-ramte  – Anita
15.00-16.00:     Vedligeholdende træningshold – Kim
16.00-17.00:     Knæhold – Christoffer
16.00-17.00:     Rygstabilitet – Katrine
17.00-18.00:     Slankehold – Trine
17.15-18.15:     Fysiopilates – Camilla
18.00-19.00:     Slankehold – Trine
19.00-20.00:     Fitness for voksne kvinder – Trine
20.00-21.00:     Slankehold – Trine

 

Fredag
08.00-09.00:     GLA:D-hold – Jeppe
09.00-10.00:     Fysiopilates – Camilla
09.00-10.00:     Træning for hofteopererede – Jeppe
10.15-11.15:     Træning af styrke, balance og kondition – Camilla
11.15-12.15:     Genoptrænings- & vedligeholdelsestræning – Camilla
11.15-12.15:     Almen genoptræning – Katrine
12.45-13.45:     Ryg- og hoftetræning – Christoffer

Hvorfor Egedal Fysioterapi & Rygcenter?

Vi arrangerer holdtræning for alle typer mennesker:


  • Bliv gladere og få mere energi

  • Hyg dig med din træning

  • Hyg dig med de andre deltagere på holdet
  • Styrk både stærke og svage zoner i kroppen
  • Træn uden at overbelaste svage zoner i din krop
  • Kom i bedre form, sæt skub i din forbrænding og gå ned i vægt

Tilmeld dig ét af vores træningshold online



Brug kontaktformularen til højre og tilmeld dig ét af vores træningshold med det samme.


Fysioterapi-holdtræning

Du er også meget velkommen til at ringe til os, hvis du har spørgsmål til de enkelte træningshold eller andet i forbindelse med træningen.

Ring på telefon 47 17 19 30
 

Tilmeld træningshold


Dit navn? (påkrævet)

Telefonnummer? (påkrævet)

Email? (påkrævet)

Dit CPR (påkrævet - sendes krypteret)

Dit Spørgsmål eller din besked

//]]>